Dypl. Masażysta/Terapeuta
masażu tkanek głębokich
Magdalena Boroń i Mariusz Dąbrowski
(podczas szkolenia w Lublinie
z nauczycielem mgr Piotr Szałański
masaztkanekglebokich.pl)
zapraszamy na masaż!
Masaż tkanek głębokich (MTG, rozluźnianie powięziowe, integracja strukturalna – rolfing) to forma manualnej pracy z ciałem. To świadome, nieschematyczne podążanie za funkcją układu mięśniowo-powięziowego. Bezpośredni rodzaj pracy zwiększajacy gibkość i ruchomość tkanek miękkich. Bardzo popularna forma masażu, która pozwala na skuteczne rozwiązywanie zaburzeń w obrębie narządu ruchu (i nie tylko).
Masaż tkanek głębokich to rodzaj pracy z tkanką łączną. Jego znaczna część wywodzi się z integracji strukturalnej, (tzw. Rolfingu) koncepcji zapoczątkowanej przez Idę Rolf. Masaż tkanek głębokich zawiera także elementy rozluźniania mięśniowo-powięziowego oraz terapii punktów spustowych.
Podstawowym celem zabiegu jest zwracanie uwagi na zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości tkanek. W technice tej ruchy są wykonywane nadzwyczaj precyzyjnie. Pracuję się bardzo powoli dając tkankom czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków. Kolejną cechą tego rodzaju masażu jest stosowanie bardzo małych lub w ogóle nie stosowania środków poślizgowych.
Nazwa metody „Masaż tkanek głębokich”mogłaby sugerować silne i bolesne oddziaływanie na ciało pacjenta w rzeczywistości metoda ta okazuję się że wyjątkowo delikatna i subtelna. Wszystkie ruchy wykonuje się z wielką precyzją a dodatkowo bardzo wolno, siła nacisku aplikowana jest dla każdego pacjenta indywidualnie – dobrana do siły napięcia tkanek. Wszystko to powoduje, że metoda staje się skuteczna, a pożądane efekty zauważyć można już po pierwszym zabiegu.
najważniejsze wskazania:
– wady postawy
– stany pooperacyje, blizny
– przewklekłe zapalenia stawów, mięśni, ścięgien
– nerwobóle,
– stres, zmęczenie
– profilaktyka
– choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe
– brak pełnej ruchomości w stawach, zmniejszenie ruchomości tkanek